Światowy Dzień Pszczół
bird
sun


Aktualności

Bieżące wydarzenia

Czytaj więcej

Dla rodziców

Ogłoszenia

Czytaj więcej

Galeria

Foto

Czytaj więcej

Archiwum

Strona archiwalna

Czytaj więcej

Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia tych owadów dla pozyskiwania żywności oraz zwrócenie uwagi na występujące wobec nich liczne zagrożenia oraz na ochronę tych owadów przed wyginięciem. Warto pamiętać, że pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. W naszym przedszkolu dzieci doskonale wiedzą jak ważną rolę odgrywają pszczoły i inne owady. W czwartek 20 maja pamiętając o Światowym Dniu Pszczół dzieci przyszły ubrane w żółte elementy stroju, a w przedszkolu zorganizowano wiele atrakcji . Do każdej z grup "przyleciały" panie w przebraniu pszczółek, które przypomniały o roli pszczół w środowisku i życiu człowieka, zostawiając także zadania do wykonania. Dzieci miały okazję dowiedzieć się także różnych ciekawostek z życia tych owadów, np. że pszczoły miodne komunikują się ze sobą za pomocą tańca, czy też że przeciętna pszczoła w czasie jednej swojej wyprawy "odwiedza" od 50 do nawet 100 kwiatków, a w ciągu swojego życia wyprodukuje ok 1/12 łyżeczki miodu. To jednak nie koniec atrakcji, które towarzyszyły dzieciom tego dnia. Przedszkolaki z grup starszych spotkały się z pszczelarzami - z Panem Sebastianem i Panem Rafałem, którzy odwiedzili nasze przedszkole i opowiedzieli dzieciom o życiu pszczół. Dzieci miały okazję skosztować miodu, zobaczyć jak wygląda pyłek pszczeli i dowiedzieć się jak należy się zachować gdy koło nas lata pszczółka, bądź gdy zostaniemy przez nią ukąszeni. Przedszkolaki wspólnie z paniami tańczyły, doskonale się bawiąc przy piosenkach o pszczółce. Oglądały także bajkę edukacyjną. Ten jakże wyjątkowy dzień zakończony był rozstrzygnięciem międzygrupowego konkursu plastycznego pt. "Pszczoła naszym przyjacielem". Każda z grup została nagrodzona dyplomem i upominkiem.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym paniom i rodzicom za pomoc i zorganizowanie tego wyjątkowego dnia.