Akcja „Żonkile”

„Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” – tak o bohaterskim zrywie w Getcie Warszawskim pisał sp. Marek Edelman, jeden z jego przywódców.

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

W 80 rocznicę wybuchu powstania przedszkolaki z „Misia” na zaproszenie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupcy włączyły się w obchody tego szczególnego wydarzenia. Upamiętniając ofiary powstania, przedszkolaki z panią Dyrektor Urszulą Michlicką wręczali przechodniom „żonkile”. Odwiedzili także Pana Burmistrza oraz Starostę Powiatu Słupeckiego, którzy również otrzymali od dzieci żonkile. A dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content