Europejski Tydzień Szczepień

24-30 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne państwa.
Celem akcji jest zwiększenie wiedzy na temat korzyści wynikających ze szczepień oraz ryzyka związanego ze spadkiem osób zaszczepionych. Pandemia COVID- 19 doprowadziła do spadku wskaźników szczepień dzieci w wielu krajach, a dostęp do szczepień na Ukrainie wciąż pozostaje zakłócony przez wojnę. Stąd ważne jest podkreślanie znaczenia szczepień – po to, aby chronić ludność przed chorobami, którym można zapobiec właśnie poprzez szczepienia. Poprawa sytuacji i przywrócenie bezpiecznego stanu w całej Europie stanowią wyzwania, które sprawiają, że znaczenie powszechnego dostępu do szczepionek jest większe niż kiedykolwiek.

Pamiętajmy:
– Szczepienia ratują życie.
– Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, także dla Europejczyków.
– Powikłania chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż grożą śmiercią – szczególnie małym dzieciom.
– Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia.
– Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
– Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne

Zapobiec
Szczepienia są uważane za jedno z najskuteczniejszych narzędzi zapobiegania chorobom zakaźnym i łagodzeniu ich skutków. Powstanie szczepionek stanowiło zwrot w historii medycyny i miało znaczący wpływ na zdrowie publiczne. Warto pamiętać, że to właśnie dzięki szczepieniom zlikwidowano ospę prawdziwą. Współcześnie szczepienia stają się jednak ofiarą własnego sukcesu. Wielu z nas przestało już dostrzegać skutki chorób zakaźnych (np. polio, nazywanej również chorobą Heinego-Medina), które
przestały nam towarzyszyć właśnie dzięki powszechnym szczepieniom. Wskaźniki wyszczepialności w wielu krajach Unii Europejskiej spadają poniżej zalecanych. W tych okolicznościach powrót chorób zakaźnych, takich jak np. odra, staje się coraz bardziej realny.
Ochronić
Szczepionki wywołują odpowiedź immunologiczną podobną do naturalnej odporności, którą uzyskuje się po przebyciu zakażenia. Przynoszą korzyści w każdym wieku (u dzieci, młodzieży i osób starszych), zapobiegając groźnym dla życia powikłaniom i niepełnosprawności. Według danych Światowej Organizacji
Zdrowia (WHO) w latach 2010-2018 tylko szczepienie przeciw odrze pozwoliło zapobiec 23 milionom zgonów! Warto pamiętać, że stosowanie szczepionek jest bezpieczne! Szczepionki, jako produkty
lecznicze pochodzenia biologicznego, podlegają wielu rygorystycznym wymogom przed dopuszczeniem do obrotu oraz monitorowaniu po wprowadzeniu na rynek.
Uodpornić
Dzięki szczepieniom można zapobiegać ponad 20 chorobom. W Polsce szczepienia realizowane są zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, na który składają się szczepienia obowiązkowe i szczepienia zalecane (szczepienia obowiązkowe są bezpłatne). Każdorazowo szczepienie ochronne poprzedzane jest badaniem kwalifikacyjnym w celu wykluczenia przeciwwskazań do jego wykonania.

Nowością w polskim programie szczepień są powszechne, dobrowolne i bezpłatne szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) wśród nastolatków, które będą realizowane od 1 czerwca 2023 r.
Zachęcamy do odwiedzenia portalu Szczepienia.info, na którym publikowane są aktualne, wiarygodne i oparte na dowodach naukowych informacje zarówno o korzyściach płynących ze szczepień, jak i potencjalnym ryzyku związanym z występowaniem działań niepożądanych po szczepieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content